pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (179)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ accumet™ Gel-Filled Polymer Body Single-Junction pH Combination Electrodes, Mercury-Free
Rugged polymer construction for handheld use with aqueous samples in the classroom or in the field
| Type | Combination pH Electrode |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Length (Metric) | 146 mm |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | <10 sec. |
| Length (English) | 5.75 in. |
| Filling Solution Type | 4mol/L KCl gel |
| Material | Polymer/Polypropylene |
| Junction | Single Ceramic |
| For Use With (Application) | Ideal for handheld use with aqueous samples |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accumet™ Gel-Filled Paper Pulp Double-Junction pH Combination Electrodes: Mercury-Free
Dual junctions provide fast response and long life in paper pulp testing
| Type | Combination pH Electrode |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | 30 sec. |
| Filling Solution Type | Gel |
| Material | Gel-filled Polymer/Polypropylene |
| Junction | Dual |
| pH Relative Accuracy | ±0.05 |
| For Use With (Application) | Ideal for routine process monitoring in paper pulp plants, mine assay labs, smelters |
Fisherbrand™ accuCap™ Capillary Junction pH Combination Electrodes - Plastic Body, Gel-Filled - Mercury-Free
Large junction for increased flow, minimal clogging
Fisherbrand™ accupHast™ Variable Temperature pH Combination Electrodes: Mercury-Free
Fast, accurate response despite temperature changes
| Diameter (English) | 0.4 in. |
|---|---|
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) | 10 mm |
| Filling Solution Type | Saturated KCl |
| Junction | Dual Ceramic |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accumet™ Gel-Filled Pencil-Thin pH Combination Electrodes - Mercury-Free
For easy measurement of small samples in long and narrow vessels.
| Diameter (English) | 0.25 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +80°C |
| Length (Metric) | 178 mm |
| Temperature (English) Operating | 23°F to 176°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | 30 sec. |
| Color | Blue |
| Length (English) | 7 in. |
| For Use With (Application) | For easy measurement of small samples in long and narrow vessels |
| Type | Combination pH Electrode |
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| Diameter (Metric) | 6 mm |
| Filling Solution Type | Gel 4mol/L KCl saturated with AgCl electrolyte |
| Junction | Single Ceramic |
| pH Relative Accuracy | ±0.05 |
| Temperature (Metric) Operating | -5°C to +80°C |
Fisherbrand™ accuCap™ Capillary Junction pH Combination Electrodes - Glass Body, Gel-Filled Spear Tip - Mercury-Free
Large junction for increased flow, minimal clogging
Fisherbrand™ Submersible pH Combination Electrode
Submersible pH electrode features large backlit LCD showing the measured value, measured units, temperature, time, battery life and menu options.
Fisherbrand™ accuCap™ Capillary Junction pH Combination Electrodes Glass Body, Fluid Gel, Refillable: Mercury-Free
Large junction for increased flow, minimal clogging
Fisherbrand™ accumet™ Epoxy Body pH/ATC Probe for Corning Meters - Mercury-Free
With BNC connector and ATC connector for Corning Meters
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sure-Flow™ pH Electrode with Sure-flow junction, BNC connector PROMO
When you purchase a Thermo Scientific™ ROSS™ pH Electrode, you’ll receive a ROSS Buffer Kit at no additional cost. Order using the catalog numbers below and your products will ship together.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Confidently maneuver and measure in the field or on the plant floor with Orion refillable epoxy body electrodes.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Thin Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL.
| Description | Semi micro tip |
|---|---|
| Length (Metric) | 165 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm x 95 mm L |
| Length (English) | 6.5 in. |
| Material | Glass Body |
| Storage Requirements | To ensure a quick response and free flowing junction, the sensing bulb and reference junction must not dry out. Short-term Storage (up to one week): Soak the electrode in ROSS' pH electrode storage solution, Cat. No. 810001. Long Term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. |
| Precision | 0.01 |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Drift | <0.002pH/day |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
BUCHI pH Electrode Gel
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with KjelMaster K-375.
Thermo Scientific™ Orion™ 8102BNUWP ROSS Ultra™ pH Electrode PROMO
When you purchase a Thermo Scientific™ ROSS™ pH Electrode, you’ll receive a ROSS Buffer Kit at no additional cost. Order using the catalog numbers below and your products will ship together.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Glass Bodied Combination pH Electrode
Capture accurate measurements of a variety of sample types, including solvents, with Thermo Scientific™ Orion™ glass body pH electrodes.
| Length (Metric) Cable | 1 m |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) | 4.72 in. |
| Material | Glass Body |
| Storage Requirements | Short-term Storage (up to one week): Soak the electrode in ROSS' pH electrode storage solution, Cat. No. 810001, or standard pH electrode storage solution, Cat. No. 910001. For enhanced electrode performance, use ROSS' pH electrode storage solution. Long-term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. Before returning the electrode to use, prepare it as a new electrode. |
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
| Includes | One 60mL bottle of Orion ROSS filling solution and spout cap |
| Precision | 0.01 |
| Length (English) Cable | 39.37 in. |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Drift | <0.002 pH/day |
| Junction | Ceramic |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |